Birinci Ev (1. EV)

Astrolojide birinci ev ağırlıklı olarak dış görünümümüz üzerinde etkilidir.Başkalarının bizi nasıl gördüğü yani kısaca dışa açık olan yönümüzdir.Dıştan gelen etkilere karşı tepkilerimiz veya uyum sağlama ayrıca kişinin dünyaya bakış açısını, aktiviteyi, kendini ispat tarzını, liderlik ve öncülüğün sınırlarını belli eder. Ayrıca vücut tipini belirlemede büyük ölçüde söz sahibidir. Vücut kısımlarından baş ve başta bulunan diğer organlar ile beyin ve kaslar bu evin etkisindedir. Dişler üzerinde de etkisi vardır.

Doğum haritasında birinci evin gerçek sahibi koç burcu yönetici gezegeni ise marstır.

Yükselen burç da denilen 1. ev, daha çok karakterimiz, mizacımız ve fiziksel görüntümüz üzerinde etkilidir. Kişinin Benlik duygusunu, dış dünyayı nasıl algıladığını ve dış dünyaya kendini nasıl yansıttığını belirler. 1. ev adeta üzerimize giydiğimiz bir giysi gibidir. 1. evimizin bulunduğu burca göre fiziki yapımız da şekillenir.

Yaşam enerjimiz, davranış tarzımız, alışkanlıklarımız, çocukluk çevremiz, eğitim, kalıtım gibi etkenleri belirler. Bu evde bulunan gezegen kişiliğimizi büyük ölçüde etkiler.

DMCA.com Protection Status